دستور رئیس قوه قضائیه به روسای دادگستری‌ها برای بازنگری در پرونده زندانیان مهریه

رئیس قوه قضائیه از روسای کل دادگستری‌ها خواست به محض بازگشت به استان‌هایشان در پرونده زندانیان مهریه بازنگری کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در نشست با روسای کل دادگستری‌ها و دادستانی‌های سراسر کشور یکی از مسائل مورد گلایه در دستگاه قضایی را مسئله اطاله دانست و اظهار کرد: اطاله دادرسی بحث امروز نیست و از گذشته وجود دارد و یکسری علل برون‌قوه‌ای و برخی علل درون قوه‌ای برای آن مطرح شده است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین به موضوع کثرت جمعیت کیفری اشاره کرد و گفت: با عفوی که رهبر معظم انقلاب به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی اعطا کردند جمعیت کیفری زندان‌ها کاهش یافت اما با برخی قوانین موجود و بعضی نگاه‌ها احتمال دارد جمعیت کاهش یافته دو مرتبه جایگزین شود.

رئیسی همچنین به موضوع کاهش سرمایه اجتماعی و رضایتمندی عمومی نسبت به قوه قضائیه اشاره کرد و افزود: نامناسب بودن برخی برخوردها در سطوح مختلف قوه قضائیه موجب گله‌مندی شده است که باید این موضوع نیز به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به مسئله حفظ کرامت تصریح کرد: کرامت قضات و کارمندان قضایی از جمله مسائلی است که مورد تاکید رهبری نیز قرار گرفته است. باید سخن آنها مورد توجه قرار گرفته و شنیده شود و تا جایی که می‌توانیم مشکلات احتمالی قضات و کارمندان دستگاه قضایی را رفع کنیم و اینگونه نباشد که قاضی خوب ما دچار مشکلاتی شود و نتوانیم آن را برطرف کنیم.

وی تاکید کرد: قاضی شجاع، مقتدر و وظیفه‌شناس باید مورد حمایت قرار گیرد و در عمل کرامت قضات حفظ شود. حفظ کرامت شعار من نیست بلکه اعتقاد من است و عمیقا به آن باور دارم و موضوع کرامت در قوه قضائیه باید نهادینه شود.