سازمان بسیج حقوقدانان استان سمنان برگزار کرد

برگزاری هیئت اندیشه ورز با حضور مسئولین دستگاههای اجرایی مرتبط

سازمان بسیج حقوقدانان استان سمنان در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۸دومین جلسه هیئت اندیشه ورز خود را برگزار کرد.

جلسه در ابتدا با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید . در ابتدای جلسه آقای فاضلی بعنوان رئیس  هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج حقوقدانان خیر مقدمی را خدمت حضار جلسه داشتند و سپس دبیر جلسه آقای میری ضمن عرض خیر مقدم خدمت حضار به بیان و تبیین دستور جلسه پرداختند. در ادامه جلسه جناب آقای فاضلی در خصوص محور اصلی جلسه، حمایت از کالای ایرانی، با توجه دادن به بحث قاچاق کالا و ارز و عدم جدیت مسئولین ذی ربط به جلوگیری از این امر و لزوم جدیت در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین با اشاره به نقص قوانین در این زمینه بیان داشتند در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲ ماده ۲۱ این قانون مقرر داشته اگر جنس قاچاق زیر ۰۰۰/۰۰۰/۱ تومان باشد پرونده تشکیل نشود و فقط مال قاچاق ضبط و اموال تحویل سازمان اموال تملیکی گردد . در این زمینه اطلاعاتی وجود دارد مبنی بر سوء استفاده افراد سود جو از این ماده که با ریز کردن و تقسیم کردن کالای قاچاق عملاً مرتکبین از این نقص قانونی سوء استفاده نموده البته قانون گذار در سال ۹۴ با هدف اصلاح این ماده، ماده ۱۸ مکرری را از تصویب گذراند که متأسفانه این ماده مکرر هم نتوانست جلوی این سوءاستفاده را بگیرد.

مسئله دیگری که مطرح شد بخشی از اقشار جامعه بجای خرید از شهرستان خود از تهران خرید می کنند این در حالی است که تولیدکنندگان بومی استان در صنوف مختلف مثل پوشاک، مبل و..... نیاز به حمایت دارند که این حمایت در بخش مردمی جز با خرید از تولید کننده بومی محقق نخواهد شد. بعنوان مثال تولید کننده پوشاک در محمد آباد و یا تولید کننده مبل در تویه دروار دامغان.

مسئله دیگر لزوم فرهنگ سازی که در حال حاضر توسط صدا و سیما اقدامات خوبی شروع شده . همچنین باید از ظرفیت مساجد ، بسیج و اتاق بازرگانی بنحو شایسته ای استفاده گردد.

مسئله بعدی لزوم وجود بانک اطلاعاتی از محصولات تولیدی استان می باشد.

در ادامه جلسه حجت الاسلام عین الکمال با اشاره به دستور جلسه بیان داشتند :

با عنایت به سخنان مقام معظم رهبری در آغاز سال، حمایت از کالای ایرانی دو شاخص دارد. ۱- مردم ۲- دولت

در بحث مردم با توجه به اینکه تولید کننده از خود مردم هست. در بحث عرضه خود تولید کننده باید باور کند که کشور در شرایطی قرار دارد که تولید کننده باید بعضی از خواسته هایش را نادیده بگیرد. اینکه بعضی از تولید کنندگان بعضاً بخاطر منافع شخصی خود در برهه ای از زمان با توجه به شرایط جهانی و ارزی اقدام به تولید نمی کنند. که این روش غلطی است. ایشان در ادامه گفتند کالای ایرانی مثل تلویزیون هست. انتخاب کننده بیننده هست . لذا باید کیفیت تولید داخلی در حدی از مرقوبیت باشد که مصرف کننده میل پیدا کند  که سمت این کالا بیاید. ایشان در ادامه با اشاره به موانع حمایت از کالای ایرانی نظام بانکی را بعنوان یکی از موانع بزرگ تولید کنندگان معرفی کردند. ایشان با اشاره به گلایه تولید کنندگان از نظام بانکی در وصول مطالبات بانکها بنحوی عمل می کنند تا بتوانند کل شرکت را مصادره نمایند و در مطالبات کم تا زمانی که زیاد نشده اقدامی برای وصول مطالباتش انجام نمی دهند و مثلاً مزایده برگزار نمی کنند تا با گذشت زمان و افزایش بدهکاری شرکت بتوانند تمام شرکت را مطالبه کنند .

در فروشگاههای دولتی کالای خارجی به وفور وجود دارد و لزوم اقدام دولت برای جمع آوری کالای خارجی احساس       می شود و این در حالی است که در بعضی از فروشگاههای خصوصی خوشبختانه ملاحضه می شود برخی از این فروشندگان تمام اجناسشان از اجناس داخلی است که جای تقدیر و تشکر دارد.

سپس در ادامه جلسه جناب آقای باهنر با اشاره به بحث حمایت از کالای ایرانی با توجه دادن به آثار این مهم اظهار داشتند که تحقق شعار سال باعث می شود که ورودی زندانها کمتر شود . البته پدیده بزه یک پدیده چند عاملی است . لکن در مصاحبه های صورت گرفته با زندانیان عمدتاً مسئله فرهنگ ، اقتصاد و بیکاری جزء عوامل مهم در ارتکاب جرایم می باشد. همچنین بیشتر ورودی زندانها از جوانها و حاشیه نشین های شهری می باشند. حمایت از کالای ایرانی اثر مستقیمی در کاهش ورودی به زندانها دارد دولت باید سیاستهای ارزی اتخاذ نماید که قیمتهای مواد اولیه نوسان نداشته باشد چون این نوسان قیمت به تولید کننده ضرر می زند . همچنین ورود کالای خارجی از این جهت که تولید کننده داخلی نتوانسته تولیدات خود را در بازار به فروش برساند موجب گردیده به نظام بانکی بده کار گردد که نتیجه این بدهکاری همان چیزی می شود برادر عزیزمان جناب حجت الاسلام عین الکمال بیان داشتند .برقراری مزایده و در نهایت تصاحب کارخانه یا شرکت تولیدی توسط بانک. لذا لزوم وجود قوانینی در خصوص جلوگیری از بنگاه داری بانکها بشدت احساس می شود.

جناب آقای عبدی کمیشانی: با اشاره به لزوم تأمین اقلام مورد نیاز سازمانها و ادارات دولتی از سایت مشخص (سایت آماد دولت) که متأسفانه مشاهده می شود در این سایت بعضی از اقلام وجود دارد که خارجی است لکن تحت یک نام ایرانی به فروش گذاشته می شود که باید این امر پیگیری شود. پیشنهاد می گردد در خصوص پیگیری علت تولید کالای کم کیفیت از سوی تولید کنندگان با دعوت از نمایندگان تولید کنندگان و همچنین نهادهای نظارتی و مجموعه های ذیربط مثل اتاق بازرگانی موانع حقیقی شناسایی گردند تا زمینه رفع این موانع فراهم گردد.

جناب آقای ناصری : با اشاره به تأکید بیش از حد دولتمردان برای ثبات قیمتها در طی سالیان بدون توجه به افزایش مواد اولیه مثلاً تأکید دارند قیمت ماست ثابت بماند لکن قیمت شیر افزایش یافته که این امر باعث کاستن از کیفیت و کمیت محصول تولیدی می شود. یا مثلاً در کولر آبی در حالی که قیمت ورق افزایش یافته لکن با تأکید بر ثبات قیمت محصول تولیدی موجب گردیده از کیفیت کولر های تولیدی کاسته شود، مثلاً با ورق نازکتر تولید شود.

جناب آقای محمد یزدانی : ایشان خواستار پرداختن به چیستی و چرایی موضوع شدند و همچنین توجه نمودن به حقوق تولید کننده و مصرف کننده و نیز تعارضات بین سیستم بانکی و دولتی و قانونی و اینکه این مسائل چگونه قابل حل خواهند بود. همچنین ایشان با اشاره به ایکه بعضی از شرکتها از بیکار شدن کارگران بعنوان یک حربه استفاده می کنند تا بتوانند نظرات خود را بر ارگانهای دولتی تحمیل نمایند. متأسفانه در برهه ای از زمان در کشور شعار (واردات ارزانتر بهتر است از تولید گران) مطرح بود که حسابی به تولید کشور ضربه زد و متأسفانه دیده می شود تابه امروز هم آثار این طرز تفکر وجود دارد که باید با تمام توان از تولید کننده داخلی حمایت نمود.

آقای میری : با جمع بندی نظرات اعضای جلسه در چند محور مهم که عبارتند از خلاء قانونی ، نقص قوانین ، مانع تراشی نظام بانکی و بعد فرهنگی.بیان داشتند و مقرر گردید.

در کارگروهای جداگانه ای موضوعات مطروح با دعوت از مسئولین ذیربط مثل اتاق بازرگانی و ... مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه نهایی در جلسات بعدی هیئت اندیشه ورز مطرح گردد./

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.